Raytheon zakończył próby tunelowe pocisku ziemia–powietrze AMRAAM-ER. W tunelu aerodynamicznym pocisk przeszedł ponad 1700 różnych prób, a ich zaliczenie przybliża go do integracji z systemem przeciwlotniczym NASAMS.

– Żeby sprawdzić możliwości AMRAAM-a-ER na przyszłym polu walki, w czasie testów symulowaliśmy w tunelu wszystkie potencjalne warunki lotu – powiedziała wiceprezes do spraw uzbrojenia lotniczego Kim Ernzen. – Raytheon opracowuje ten pocisk dla wzmocnienia potencjału obrony przeciwlotniczej u naszych klientów na całym świecie.

AMRAAM-ER w porównaniu z klasycznym pociskiem AIM-120 ma większy i mocniejszy silnik oraz bardziej zaawansowane algorytmy kontroli lotu, co razem pozwala na wydłużenie zasięgu i zwiększenie maksymalnej wysokości zwalczania celów. Dodatkowo dane uzyskane w czasie prób w tunelu aerodynamicznym posłużą do powtórnego przeanalizowania i ewentualnego poprawienia aerodynamiki pocisku w celu dalszego zwiększenia osiągów.

AMRAAM-ER został pomyślany jako nowe uzbrojenie dla systemów przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu NASAMS produkowanych wspólnie przez Raytheona i Kongsberga. Jest to najbardziej rozpowszechniony w NATO system przeciwlotniczy w swojej klasie. Jest także używany między innymi przez Indie, Oman i Indonezję, a wśród potencjalnych kupców jest Finlandia.

Zobacz też: Dodatkowe NASAMS-y dla Litwy

(seawaves.com)

materiały prasowe Kongsberga