Na poligonie w Norwegii na początku miesiąca po raz pierwszy odpalono rakietę AMRAAM-ER z wyrzutni NASAMS.

AMRAAM-ER jest najnowszą wersją popularnej rakiety do zwalczania celów powietrznych. W jej konstrukcji zastosowano szereg ulepszeń, w tym większy silnik rakietowy, powiększający przestrzeń, w której mogą być zwalczane cele latające. W przypadku odpalenia z wyrzutni naziemnej zasięg zwiększył się o połowę, a pułap wzrósł o siedemdziesiąt procent w stosunku do poprzedniej wersji rakiety.

Próbne odpalenia były przeprowadzone przez norweskich żołnierzy przy wykorzystaniu całego systemu składającego się z rakiety AMRAAM-ER, wyrzutni NASAMS, radaru Sentinel i centrum kierowania ogniem. Uzbrojona w głowicę bojowa rakieta zniszczyła bezzałogowy cel latający.

– AMRAAM-ER łączy w sobie sekcję naprowadzania z AMRAAM-a i silnik rakietowy z Evolved Sea Sparrow Missile, co tanim kosztem znacznie zwiększa możliwości NASAMS. Wierzymy, że jest to idealne rozwiązanie dla klientów, poszukujących systemów obrony przeciwlotniczej, na całym świecie – powiedział Taylor W Lawrence, prezes Raytheon Missiles Systems.

(shephardmedia.com; fot. Kongsberg)

materiały prasowe Kongsberga