Cztery europejskie i jedna amerykańska firma z sektora zbrojeniowego połączą siły, by opracować komponent podsystemu tarczy antyrakietowej. Celem jest stworzenie systemu zarządzania łącznością dostosowanego do europejskiego teatru działań.

Głównym koncernem mającym prowadzić badania i zająć się realizacją projektu jest spółka lotniczo-zbrojeniowa European Aeronautic Defence and Space Company (EADS), która jest gotowa podjąć się zleconego przez Sojusz Północnoatlantycki stworzenia podsystemu rakietowego. Przetarg na siedmioletni kontrakt o wartości dziewięćdziesięciu milionów dolarów ma zostać ogłoszony na przełomie grudnia i stycznia. W skład sojuszu firm wchodzą: niemiecka IABG, francuska Thales, holenderska TNO i amerykańska Raytheon Company. Wszystkie mają wieloletnie doświadczenie w oferowaniu usług na rynku zbrojeniowym w Ameryce i Europie. Współpraca ta może mieć duże znaczenie, gdyby kontraktem były zainteresowane inne koncerny, takie jak amerykański Lockheed Martin.

Opracowanie odpowiedniego programu odpowiedzialnego za łączność i współpracę poszczególnych podzespołów systemu antyrakietowego ma kluczowe znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, jednak zastanawiający jest czas przeznaczony na jego stworzenie. Siedmioletni kontrakt przewiduje ukończenie podsystemu w 2021 roku, a rozmieszczenie komponentów tarczy antyrakietowej między innymi w Polsce jest planowane na rok 2018.

(defensenews.com)