US Air Force wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że z powodu cięć budżetowych siły powietrzne zmuszone są zawiesić działalność solowych zespołów demonstracyjnych występujących na wszelkich pokazach lotniczych. Zawieszone zostają zespoły F-16 East i West, A-10 East i West oraz F-15E. Na pokazach latać będzie jedynie demonstracyjny F-22.

W 2012 roku Raptor wystąpi maksymalnie na dwudziestu pokazach lotniczych. Cięcia nie dotkną flagowego zespołu akrobacyjnego USAF – Thunderbirds, który będzie występował tak jak do tej pory. Kalendarz ich pokazów zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu na spotkaniu Międzynarodowej Rady Pokazów Lotniczych (Internatiolan Council of Air Shows).

Powodem takiej decyzji jest konieczność przesunięcia funduszy na realizację podstawowego zadania sił powietrznych jakim jest udział w misjach bojowych i szkolenie. Zawieszenie zespołów demonstracyjnych pozwoli uzyskać ponad 900 dodatkowych lotów w jednostkach bojowych oraz zwolni do dyspozycji jednostek liniowych 25 pilotów, co będzie z korzyścią dla USAF.

Jednak niektórzy eksperci wskazują, że ograniczenie liczby pokazów wzbudzających największe emocje samolotów może na USAF odbić się negatywnie, ponieważ pokazy spełniały ważną rolę w zachęcaniu młodych ludzi do wstępowania w szeregi lotnictwa, a teraz liczba rekrutów może się zmniejszyć.

(af.mil, nycaviation.com)