Urugwajski senat przyjął ustawę zezwalającą na czasowy pobyt na jego terytorium 400 amerykańskich żołnierzy i cywilów, których zadaniem będzie ochrona szczytu G20 odbywającego się w Buenos Aires w Argentynie. Sam Urugwaj nie jest członkiem grupy G20. Ustawa musi jeszcze zostać zaakceptowana przez izbę reprezentantów.

Minister obrony Jorge Menéndez przedstawił ustawę w parlamencie w zeszłym tygodniu, a senat ją przegłosował 13 listopada. Głosowanie w izbie reprezentantów zaplanowano na przyszły tydzień. Chociaż ostatecznie ustawa została przyjęta jednogłośnie, wywołała gorącą dyskusję na forum urugwajskiego parlamentu. Minister Menéndez argumentował, że amerykańska prośba powinna zostać przyjęta na mocy obejmujących Urugwaj umów międzynarodowych, które zobowiązują kraj do pomocy logistycznej w określonych sytuacjach.

– Jestem przeciwna. To jest to, co nazywam klubem bogaczy. Nie wspieramy klubów bogaczy. Urugwaj nie ma nic wspólnego z G20. Nie rozumiem, dlaczego Urugwaj ma być wykorzystywany jako wojskowa baza operacyjna – krytykowała ustawę senator Constanza Moreira.

– Jestem przeciwko wsparciu logistycznemu szczytu G20, który odbywa się w Buenos Aires, a nie w Urugwaju. G20 to grupa państw, które same siebie wybrały, to nie jest organizacja międzynarodowa – mówił senator Juan Castillo.

Ustawa składa się z trzech artykułów i pozwala Amerykanom na przebazowanie do Urugwaju maksymalnie ośmiu samolotów oraz 400 żołnierzy i osób cywilnych, które będą zabezpieczały pobyt w Buenos Aires prezydenta Donalda Trumpa. Dwudniowy szczyt G20 odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia.

Minister obrony Jorge Menéndez i minister spraw zagranicznych Ariel Bergamino zapewniają, że amerykańska obecność wojskowa będzie obejmowała tylko kilka wyznaczonych dni. Jednak niektórzy senatorowie obawiają się, że jest to tylko wstęp do permanentnej obecności wojsk amerykańskich w Urugwaju. W czasie kadencji prezydenta Trumpa amerykanie znacznie zwiększyli swoją obecność i aktywność wojskową w Argentynie, Peru, Ekwadorze i Kolumbii. Wielu Urugwajczyków ma złe doświadczenia z Amerykanami, którzy wspierali urugwajską dyktaturę w latach siedemdziesiątych.

Senat przyjął ustawę, ale w innym kształcie, niż weszła do parlamentu. Wykreślono z niej artykuł pozwalający rządowi na zezwalanie na pobyt zagranicznych żołnierzy na terytorium Urugwaju bez uzyskiwania za każdym razem zgody parlamentu.

Także rządy Wielkiej Brytanii i Niemiec poprosiły Urugwaj o możliwość stacjonowania na jego terytorium żołnierzy na czas szczytu G20.

Zobacz też: Rosyjskie zakusy na Amerykę Łacińską

(telesurenglish.net)

Shant~commonswiki, domena publiczna