Brytyjski minister obrony Gavin Williamson ogłosił, że zespół akrobacyjny królewskich sił powietrznych Red Arrows odbędzie dziewięciotygodniowe tournée po Ameryce Północnej. W czasie występów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zespół zaprezentuje się przed setkami tysięcy widzów.

– Red Arrows prezentują naszą flagę na całym świcie, w powietrzu i na lądzie, a to tournée posłuży nie tylko prezentacji doskonałego kunsztu lotniczego, ale również do promocji naszego wspaniałego narodu przed milionami widzów – powiedział Gavin Williamson. – Po niesamowitym roku świętowania setnych urodzin RAF-u trasa pokazowa u naszych najbliższych sojuszników w 2019 roku jest bardzo dobrym pomysłem podkreślającym i umacniającym nasze wspaniałe relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Red Arrows powrócą do Stanów Zjednoczonych po dekadzie nieobecności. Ich ostatnie występy za oceanem odbyły się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w 2008 roku. Na dużą trasę pokazową amerykańscy miłośnicy lotnictwa czekają jeszcze dłużej, bo od 1993 roku.

Poza uczestnictwem w pokazach lotniczych zespół będzie zaangażowany również w szereg wydarzeń w ramach rządowej kampanii GREAT. Piloci odwiedzą szkoły, spotkają się z przedstawicielami biznesu i ogólnie będą promować to, co najlepsze w brytyjskiej kulturze. Amerykańskie tournée zostało nazwane „Western Hawk 19” i odbędzie się w sierpniu i wrześniu 2019 roku.

Ostatnia tak duża trasa pokazowa została zorganizowana w 2016 roku, gdy zespół odwiedził siedemnaście państw Azji i Bliskiego Wschodu. W czasie dziewięciu tygodni przebył ponad 30 tysięcy kilometrów i między innymi po raz pierwszy wystąpił w Chinach. Rok później zorganizowano krótszą trasę tylko po Bliskim Wschodzie.

Zobacz też: Będą nowe samoloty dla Red Arrows. Ale jakie?

(adsadvance.co.uk)

Cpl Andy Benson / RAF / Open Government License