W czasie targów w Farnborough czeski producent samolotów Aero Vodochody i amerykańska spółka RSW Aviation podpisały list intencyjny w sprawie zakupu dwunastu nowych L-39NG i modernizacji sześciu klasycznych L-39 do wersji L-39CW. Jest to drugi po Senegalu klient chcący kupić te samoloty.

RSW Aviation działa w Stanach Zjednoczonych jak i innych państwach i zajmuje się szkoleniem pilotów wojskowych. Oferuje szkolenie pilotów od zera do poziomu operacyjnego. Szkoła wykorzystuje samoloty L-39, Tucano, Cessna 172 i Beechcraft King Air oraz śmigłowce Bell 206. L-39NG mają być idealnymi samolotami do szkolenia pilotów przeznaczonych do służby na samolotach generacji cztery plus.

L-39NG będą wykorzystywane do szkolenia pilotów w ośrodku w Stanach Zjednoczonych. Dzięki uzyskaniu europejskiego wojskowego certyfikatu klient ma pewność, że samolot jest zgodny z wymogami potencjalnych klientów z Unii Europejskiej i NATO i nie będzie wymagał dodatkowej certyfikacji. Poza samymi samolotami RSW zakupi także symulatory i inne narzędzie do szkolenia na ziemi.

Współpraca obu firm nie ogranicza się tylko do tej jednej transakcji. Podpisano również porozumienia na mocy którego RSW będzie również autoryzowanym serwisem L-39NG na całym świecie.

Zobacz też: Centrum szkolenia lotniczego CLV Pardubice

(Informacja prasowa)

Katsuhiko Tokunaga, materiały prasowe Aero Vodochody