Nie jest to pierwsze pojawienie się Lightningów II na azjatyckim niebie, ale pierwszy raz w tym wydaniu. Należące do US Air Force F-35A wzięły udział w odbywającej się w dniach od 17 do 22 października w Seulu międzynarodowej wystawie przemysłu lotniczego i obronnego ADEX 2017.

Dwie maszyny z bazy Hill w stanie Utah przyleciały do Korei Południowej ponoć razem z parą F-22A, w asyście dwudziestu siedmiu techników obsługi naziemnej. Prezentowane miały być tylko na ekspozycji statycznej. Tym samym F-35A dołączyły do obecnych na południowokoreańskiej wystawie innych maszyn USAF-u: B-1B, A-10, C-17, C-130J, E-3, KC-135, U-2 i RQ-4 oraz, między innymi, P-8A z US Navy.

Nie ujawniono, czy po zakończeniu imprezy Lightningi II miały pozostać na miejscu dłużej w celu ewentualnego udziału w sojuszniczych ćwiczeniach. Nie dalej niż w sierpniu sekretarz sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Heather Wilson zapowiadała jednak, że F-35A są już gotowe do wysłania w rejon Pacyfiku – lub dokądkolwiek indziej – kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Nad Półwyspem Koreańskim, wraz z bombowcami B-1B i południowokoreańskimi F-15, pojawiały się już wcześniej F-35B stacjonującej w Japonii eskadry marines VMFA-121. Mimo opóźnień w dotarciu do Iwakuni kolejnych maszyn, spowodowanych udziałem śmigłowcowca USS Wasp w misji humanitarnej, eskadra chwali się na oficjalnej stronie US Marine Corps wysokim stopniem gotowości.

Zobacz też: USAF: Będziemy latać wszędzie tam, gdzie prawo pozwala

(defensetech.org)

US Air Force / Paul Holcomb