Piętnaście wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B należących do jednostek lotniczych Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zostało zaokrętowanych na pokładzie lotniskowca Royal Navy HMS Queen Elizabeth. Według brytyjskiego ministerstwa obrony jest to największa grupa lotnicza, jaka pojawiła się na brytyjskim lotniskowcu od 1983 roku. Poza myśliwcami grupę lotniczą stanowi osiem wielozadaniowych śmigłowców morskich Merlin.

Myśliwce bazujące na lotniskowcu pochodzą z 211. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej „Wake Island Avengers” (VMFA-211) lotnictwa amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej i 617. Eskadry Royal Air Force. Pierwsza jednostka na co dzień stacjonuje w z Marine Corps Air Station Yuma i została przebazowana do Wielkiej Brytanii na początku września w celu odbycia wspólnych ćwiczeń z Brytyjczykami przed przyszłorocznym rejsem operacyjnym na pokładzie HMS Queen Elizabeth.

– Na pokładzie HMS Queen Elizabeth znalazła się największa grupa lotnicza złożona z myśliwców piątej generacji na świcie – chwalił się dowódca zespołu bojowego lotniskowca, komodor Steve Moorhouse. – Pod wodzą Royal Navy i przy wsparciu naszego najbliższego sojusznika grupa bojowa lotniskowca stanowi wielkie wzmocnienie siły NATO i jest sygnałem, że Wielka Brytania traktuje swoje zaangażowanie globalne bardzo poważnie.

Grupa bojowa lotniskowca weźmie udział w ćwiczeniach NATO „Joint Warrior” organizowanych w rejonie Szkocji. Pierwszy rejs operacyjny jest zaplanowany na 2021 rok. Wielka Brytania jest w trakcie wprowadzania do służby także drugiego lotniskowca – HMS Prince of Wales.

Zobacz też: Stępka pod tajwański desantowiec

(flightglobal.com)

Crown Copyright 2020