Osiemnaście amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 i około 300 osób personelu z 52. Skrzydła Myśliwskiego ze Spangdahlem przebazowało się do bazy lotniczej w Krzesinach. Jest to kolejna rotacja amerykańskiego kontyngentu lotniczego w Polsce. Amerykanie przeważnie stacjonowali w Łasku, ale w tej bazie remontowany jest pas startowy.

W czasie swojego pobytu Amerykanie i Polacy będą wykonywać wspólne ćwiczenia w celu podniesienia interoperacyjności. Amerykańskie samoloty wezmą także udział w rozpoczynających się manewrach „Saber Strike” i „Baltops”, które są organizowane w Polsce i republikach bałtyckich.

Z kolei do estońskiej bazy Ämari przebazowało się dziesięć myśliwców F-16 z Lotniczej Gwardii Narodowej stanu Kolorado. Podobnie jak samoloty bazujące w Polsce, tak i myśliwce ze 140. Skrzydła wezmą udział w serii manewrów zorganizowanych w naszej części kontynentu. Poza udziałem w manewrach „Saber Strike” trzytygodniowa amerykańska obecność w Estonii jest dowodem na amerykańskie zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa państwom bałtyckim.

Obecność wielu amerykańskich myśliwców i prowadzone manewry są także prawdopodobnym powodem pojawienia się latającej cysterny KC-135T na lotnisku w Gdańsku. Maszyna należy do 127. Skrzydła Lotniczej Gwardii Narodowej stanu Michigan. Ponadto na lotnisku w Gdyni zaobserwowano samolot C-146A wykorzystywany przez amerykańskie dowództwo operacji specjalnych.

Zobacz też: Szwedzi i Amerykanie ćwiczyli tankowanie w powietrzu

(usafe.af.mil)

Maciej Hypś, konflikty.pl