Sześć amerykańskich myśliwców F-15C Eagle wylądowało na lotnisku Câmpia Turzii, skąd będą operowały w ramach manewrów „Dacian Eagle 2018”. Samoloty pochodzą ze 131. Eskadry Myśliwskiej Gwardii Narodowej stanu Massachusetts i 123. Eskadry Myśliwskiej Gwardii Narodowej stanu Oregon.

Amerykanie wizytują Rumunię w ten sposób już od czterech lat. Wizyty za każdym razem są równocześnie elementem zabezpieczenia teatru działań na wschodniej flance NATO w ramach operacji „Atlantic Resolve”. Za rotacyjną obecność myśliwców w tym państwie odpowiedzialnych jest naprzemiennie pięć eskadr myśliwskich Gwardii Narodowej.

Samoloty są przysyłane do Europy na sześciomiesięczne tury. Każda z wymienionych na wstępie eskadr będzie odgrywała wiodącą rolę przez połowę tego okresu. Nie cały czas samoloty spędzają w jednym państwie. Obecny kontyngent złożony łącznie z dwunastu F-15 pojawił się w Europie już 19 marca i od tego czasu operował z holenderskiej bazy Leeuwarden. W tym czasie wziął udział między innymi w manewrach „Frisian Flag”.

Zobacz też: Rumunia liderem NATO w inwestycjach obronnych

(combataircraft.keypublishing.com)

US Air Force