W niespełna tydzień od zamieszczonej przez nas informacji formalnych kształtów nabrał jeden z planów lotnictwa US Navy na rok 2017. Według oficjalnego komunikatu marynarki zamieszczonego przez USNI News VAW-125 „Tigertails”, pierwsza eskadra wyposażona w samoloty E-2D Advanced Hawkeye, już w lutym przebazowana zostanie do Japonii.

Eskadra stanowić będzie element 5. Skrzydła Lotnictwa Pokładowego (CVW-5) z bazą macierzystą w NAF Atsugi, przeznaczonego do rejsów na pokładzie stacjonującego w Sasebo lotniskowca USS Ronald Reagan (CVN 76). Zastąpi w tej roli wyposażoną w E-2C jednostkę VAW-115 „Liberty Bells”, bazującą w Japonii od lat 70., która z kolei odleci do bazy Point Mugu w Kalifornii celem przezbrojenia także w E-2D.

Operacja taka jest standardową procedurą US Navy i US Marine Corps, wedle której do jednostek rozlokowanych w Japonii najnowsze wersje samolotów i śmigłowców przysyłane są zawsze w pierwszej kolejności. W ramach analogicznego procesu do MCAS Iwakuni trafić ma w tym roku na stałe eskadra F-35B. W eskadrze HMLA-267 z bazy MCAS Futenma właśnie kończy się zaś proces zastępowania śmigłowców UH-1N i AH-1W najnowszymi UH-1Y i AH-1Z.

Plan dyslokacji VAW-125 w Japonii oznacza także, że amerykańskie E-2D znajdą się tam rok wcześniej niż pierwsze egzemplarze takich maszyn zamówione dla Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony.

Advanced Hawkeye, zastępujący wersję E-2C, która w trakcie czterdziestu lat służby była wielokrotnie modernizowana, bywa określany jako samolot zarządzania polem walki (battle management aircraft). Według niektórych źródeł ze względu na niedostatki techniki niskiej wykrywalności będzie on zdolny do wykrywania myśliwców T-50 PAK FA, J-20, J-31 (zobacz też: Pierwszy lot drugiego J-31) czy też własnych F-22 i F-35 – nie wykryje jedynie bombowców B-2A. Nowy, bardziej sieciocentryczny Hawkeye jest także ważnym ogniwem przeznaczonego do zwalczania między innymi pocisków balistycznych systemu NIFC-CA (Naval Integrated Fire Control – Counter Air) we współpracy z okrętami wyposażonymi w system Aegis oraz myśliwcami F/A-18E/F i F-35.

(usni.org, marines.mil)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Ernest R. Scott