Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Zaawansowanych Projektów Obronnych (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) poinformowała, że skonstruowany przez nią robot kroczący „Cheetah” osiągną na laboratoryjnej bieżni w Arlington prędkość 29 km/h. Poprzedni taki rekord pozostawał nie pobity aż od roku 1989 i wynosił 21,08 km/h. W pracach nad „Cheetah” naukowcy zdecydowali się wzorować na budowie anatomicznej geparda, najszybszego ze zwierząt lądowych.

Dalsze prace badawcze nad robotem kroczącym mają zmierzać w stronę zwiększenia mobilności i usprawnienia systemu sterowania (program M3 – Maximum Mobility and Manipulation). Bojowe zastosowanie takich robotów ma obejmować w pierwszej kolejności transport wyposażenia oraz innych ładunków. DARPA nie wyklucza jednak wykorzystania ich także w działaniach typowo bojowych. Jeszcze w tym roku mają zacząć się testy w warunkach zbliżonych do naturalnych.

„Cheetah” swoim osiągnięciem otwiera nowy rozdział w dziejach militarnego zastosowania robotów. Prawdopodobnie już niedługo powstaną dzięki niemu roboty zdolne do wykonywania zadań na pierwszej linii. Science fiction powoli staje się rzeczywistością.

(welt.de, DARPA)