Generał – major Peter Fuller został zwolniony ze służby w Afganistanie po udzieleniu wywiadu, w którym w ostrych słowach skrytykował prezydenta Hamida Karzaja oraz jego rząd. Fuller był zastępcą dowódcy wojsk NATO. Decyzję w tej sprawie podjął głównodowodzący koalicji w Afganistanie gen. John Allen.

W udzielonym w czwartek wywiadzie Fuller stwierdził, że władze Afganistanu są „oderwane od rzeczywistości” oraz że nie potrafią docenić składanej w tym kraju przez Amerykanów „ofiary krwi i złota”.

Przedstawiciele wojsk NATO w uzasadnieniu decyzji o odsunięciu Fullera od służby oświadczyli, że jego wypowiedź była „skrajnie nieadekwatna” w stosunku do relacji, jakie łączą wojska z władzmi tego kraju.
-„Wypowiedzi Fullera w żaden sposób nie odnoszą się do naszej przyjaźni z rządem Afganistanu” – stwierdził gen. Allen, dodając równocześnie, że „naród afgański może być z siebie dumny i takie incydenty nie przeszkodzą nam w wypełnieniu naszej misji, jaką jest przyniesienie temu krajowi stabilności, pokoju i rozwoju”.

Decyzję o odsunięciu gen. Fullera poparł również Pentagon.

(Afghanistan.ru, Al-Jazeera, bbc.co.uk)