Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Generał Joseph Dunford zarekomendował administracji prezydenta dostarczenie Ukrainie śmiercionośnego uzbrojenia defensywnego w celu umożliwienia skutecznej obrony przed ewentualną dalszą agresją rosyjską.

Poprzedni amerykański prezydent Barack Obama zgodził się dostarczyć Ukrainie nieśmiercionośne wyposażenie wojskowe, takie jak radary czy noktowizory, jednak nie zezwolił na dostarczenie uzbrojenia w obawie przed eskalacją konfliktu. Ukraińscy przywódcy prosili o dostawy broni, zwłaszcza rakiet przeciwpancernych Javelin, które byłyby szczególnie przydatne przy odpieraniu ataków czołgów i artylerii samobieżnej.

– W mojej ocenie, z perspektywy wojskowej, Ukraina potrzebuje dodatkowych środków, aby bronić swojej niepodległości – powiedział generał Dunford. – Uważamy, że zdolność do powstrzymywania pojazdów opancerzonych jest kluczowa dla jej obrony.

Dodał ponadto, że w czasie analizy walk wojsk ukraińskich z separatystami uzbrojonymi w broń dostarczoną przez Rosję Amerykanie doszli do wniosku, że istnieje luka pomiędzy ukraińskimi możliwościami obrony a jej potrzebami. Jeśli luka ta zostanie zlikwidowana, zwiększy to prawdopodobieństwo, że Ukraińcy będą w stanie sami się obronić.

Zobacz też: Seabees budują na Ukrainie

(defense-aerospace.com)

US Army / Sgt. William Tanner