Śmigłowce MH-65 Dolphin służące w Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych niebawem przejdą kolejną modernizację. MH-65D zostaną wyposażone w nowoczesny cyfrowy kokpit i doprowadzone do standardu MH-65E.

Program modernizacji opracowano we współpracy z przedsiębiorstwem Rockwell Collins, które wyposaży Dolphiny w pakiet Common Avionics Architecture System (CAAS). Jego najbardziej charakterystycznym elementem są cztery duże wyświetlacze wielofunkcyjne. Jest on już stosowany w innych śmigłowcach straży wybrzeża – MH-60T.

Pierwsze Dolphiny mają otrzymać CAAS pod koniec 2019 roku (prototyp ma jednak być gotowy już w grudniu tego roku). Modernizacja całej floty – dziewięćdziesięciu ośmiu maszyn – potrwa około pięciu lat. Będzie prowadzona w centrum logistyki lotniczej USCG w Elizabeth City w stanie Karolina Północna.

Dolphiny pozostają w służbie USCG od 1984 roku. Ich wycofanie nastąpi nie prędzej niż we wczesnych latach trzydziestych. Niemałe znaczenie w tym kontekście będzie miał właśnie CAAS, które otwarta architektura pozwoli na płynne modernizowanie awioniki w przyszłości.

Zobacz też: Kontrakt na demonstratora Gremlinów dla Dynetics

(verticalmag.com)

jafer24, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic