Dowództwo Afrykańskie amerykańskich sił zbrojnych poinformowało, że Stany Zjednoczone dostarczyły już ponad 125 ton żywności w rejony Mozambiku zmagające się ze skutkami cyklonu Idai. Działania amerykańskie są częścią szerszej operacji międzynarodowej.

W pomoc jest bezpośrednio zaangażowanych dziewięćdziesięciu żołnierzy z Połączonej Grupy Zadaniowej Róg Afryki. Amerykanie wyasygnowali do misji humanitarnej samoloty C-17, które przewożą żywność z Pizy i Dubaju do stolicy Mozambiku – Maputo. Tam towary są przeładowywane na mniejsze C-130, które mogą lądować na mniejszych i nieprzygotowanych lotniskach w rejonie klęski żywiołowej.

Ponadto agencja wywiadu satelitarnego National Geospatial-Intelligence Agency na bieżąco dostarcza Dowództwu Afrykańskiemu aktualne mapy pomagające zaplanować kolejne etapy dostarczania pomocy. Agencja wywiadowcza otworzyła także stronę internetową, na której udostępnia publicznie aktualne mapy i inne informacje uzyskiwane za pomocą satelitów, dzięki czemu mogą z nich korzystać wszystkie organizacje niosące pomoc.

Wstępnie Departament Obrony upoważnił Dowództwo Afrykańskie do wydania do 15 kwietnia 15 milionów dolarów na wsparcie operacji prowadzonych w regionie, ale misja będzie trwała dłużej. Wartą 6,2 miliona dolarów pomoc udzieliła również Agencja Rozwoju Międzynarodowego. Ponadto do Mozambiku wysłano około 160 federalnych pracowników cywilnych. Operacja wsparcia jest skomplikowana, ponieważ pomocy trzeba udzielić na obszarze o powierzchni Luksemburga.

Cyklon Idai uderzył w wybrzeże Mozambiku 14 marca. W wyniku burzy zginęło 748 osób, a około 1,8 miliona cierpi z powodu braku żywności, elektryczności lub zniszczonych domów. W dwa tygodnie po przejściu cyklonu poinformowano o wykryciu 500 przypadków cholery, ale spodziewane jest rozszerzenie epidemii.

Zobacz też: ICBM z pomocą humanitarną?

(aviationguideem.com)

U.S. Air Force / Staff Sgt. Shawn Weismiller