Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych przyznał dwa kontrakty na projekt modernizacji pływających transporterów AAV-7A1. Z dwóch przedsiębiorstw – BAE Systems i SAIC – po 2015 roku współpracę z USMC kontynuować będzie tylko jedno.

W projekcie budżetu na rok 2015 przewidziano środki na modernizację 392 spośród 1062 AAV-7A1 posiadanych przez USMC. Głównym celem prac ma być zwiększenie przeżywalności pojazdów na polu walki. Prace mają obejmować zaprojektowanie nowej wieży i układu napędowego, modyfikacje zawieszenia oraz zwiększenie bezpieczeństwa załogi i desantu. Dowództwo Marines chciałoby przeznaczyć na prace badawcze i rozwojowe 104 miliony dolarów. BAE Systems już otrzymało w ramach przyznanego kontraktu 12 milionów dolarów, z kolei SAIC nie ujawnia, jakie środki finansowe ma otrzymać. Prace projektowe muszą biec szybko, gdyż piechota morska chce wybrać wariant docelowy do połowy przyszłego roku.

Decyzja o modernizacji AAV-7A1 związana jest z problemami ze znalezieniem odpowiedniego następcy. Program EFV anulowano z powodu opóźnień i rosnących kosztów. Z kolei rozwijane obecnie pojazdy, gąsienicowy ACV i kołowy MPC, wejdą do służby dopiero po roku 2020.

(janes.com)

materiały prasowe BAE Systems