95. Eskadra Rozpoznawcza i 488. Eskadra Wywiadowcza amerykańskich sił powietrznych za kilka lat będą operowały z bazy RAF Fairford w Wielkiej Brytanii. Obie jednostki obecnie również stacjonują w tym państwie, ale w bazie Mildenhall, która jest przeznaczona do zamknięcia. Przenosiny mają się rozpocząć w 2023 roku.

Przeniesienie obu jednostek nie ma znaczenia wyłącznie wojskowego. Personel obu eskadr stanowi około 530 żołnierzy, a wraz z nimi przeniesie się również ponad 700 członków ich rodzin. Pojawienie się Amerykanów w Fairford przyczyni się do wzrostu lokalnej gospodarki.

95. Eskadra Rozpoznawcza ma na wyposażeniu samoloty rozpoznania elektronicznego RC-135U Combat Sent i RC-135V/W Rivet Joint. Jest to część 55. Skrzydła stacjonującego w bazie Offutt w stanie Nebraska. Samoloty poszczególnych wersji są przysyłane do Europy w zależności od potrzeb operacyjnych. Służą one do zbierania i analizowania wszelkich sygnałów elektromagnetycznych, w tym radarów i łączności, a także określania położenia ich emitera.

Samoloty tego typu można spotkać nad Bałtykiem, skąd dokonują rozpoznania rosyjskich instalacji wojskowych, zwłaszcza tych zlokalizowanych w Obwodzie Kaliningradzkim. Są także zaangażowane na Bliskim Wschodzie w Iraku i Syrii.

Baza Fairford jest jedyną bazą w Europie przygotowaną na przyjęcie dużej liczby amerykańskich bombowców strategicznych. W przeszłości była również jedną z baz awaryjnych dla amerykańskich promów kosmicznych. Co roku odbywają się w niej największe na świecie wojskowe pokazy lotnicze Royal International Air Tattoo.

Zobacz też: Wielka Brytania odebrała ostatniego Airseekera

(thisiswiltshire.co.uk)

US Air Force / Master Sgt. Lance Cheung