W październiku do położonej w Niemczech amerykańskiej bazy lotniczej Ramstein przybył transport ponad stu kontenerów z różnego rodzaju amunicją lotniczą. Jest to największa amerykańska dostawa uzbrojenia lotniczego do Europy od 1999 roku, gdy w Kosowie była prowadzona operacja „Allied Force”.

Amunicja będzie w dyspozycji US European Command, w tym US Air Forces in Europe – Air Forces Africa. Większość dostarczonej amunicji będzie składowana w magazynach do wykorzystania jako rezerwa wojenna. Zwiększenie amerykańskich zapasów uzbrojenia jest częścią strategii wzmocnienia potencjału odstraszania NATO w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (European Deterrence Initiative).

Celem Europejskiej Inicjatywy Odstraszania jest umożliwienie siłom NATO szybszej reakcji na zagrożenie dzięki rozlokowaniu składów amunicji, paliw i wyposażenia bliżej potencjalnego teatru działań zbrojnych. Zwiększone zapasy amunicji pozwolą Amerykanom na szybszą odpowiedź na agresję, ponieważ uzbrojenie nie będzie musiało być transportowane przez Atlantyk.

Zobacz też: USAF rozbudowuje infrastrukturę w Europie

(airforce-technology.com)

U.S Air Force/Airman 1st Class Zachary Perras