US AFRICOM (amerykańskie Dowództwo Afrykańskie) poinformował o przeprowadzeniu ataków lotniczych na pozycje Asz-Szabab w Somalii. Seria uderzeń stanowi odpowiedź na zwiększenie aktywności bojowników na terytorium Puntlandu. Terroryści zaatakowali w ostatnim czasie bazę wojskową należącą do sił zbrojnych nieuznawanej republiki i zabili pięciu stacjonujących tam żołnierzy.

W sobotę 2 czerwca amerykańskie siły powietrzne zaatakowały kryjówkę Asz-Szabab w pobliżu portowego miasta Bosaso, zabijając dwudziestu siedmiu terrorystów. Ośrodek stanowi jedno z największych w północnej Somalii centrów ekonomiczno-logistycznych, dlatego wszelka aktywność terrorystów na tym obszarze stwarza zagrożenie dla gospodarki regionu. Według Dowództwa Afrykańskiego uderzenie było przeprowadzone za zgodą i z pełnym poparciem ze strony władz w Mogadiszu.

Do podobnego nalotu doszło 31 maja. Wówczas Amerykanie uderzyli na bazy Asz-Szabab położone na południe od somalijskiej stolicy. W wyniku operacji zneutralizowano dwunastu bojowników.

Zobacz też: Asz-Szabab przegrało bitwę z pasterzami i wojskiem

(militarytimes.com)

USAF / Senior Airman Jack Sanders