9 października w bazie lotniczej RAF Lakenheath, gdzie stacjonują F-15C i F-15E z 48. Skrzydła Myśliwskiego US Air Force, rozpoczęły się jedne z największych amerykańskich manewrów lotniczych, które kiedykolwiek zorganizowano w tym rejonie. Ćwiczenia nad Morzem Północnym mają potrwać około dwóch tygodni. Oprócz F-15 biorą w nich udział F-22A USAF-u oraz F/A-18E/F lotnictwa US Navy.

Już 4 października w brytyjskiej bazie pojawiło się osiem Super Hornetów z 1. Skrzydła Lotnictwa Pokładowego (CVW-1), stacjonującego na lotniskowcu USS Harry S. Truman (CVN 75) typu Nimitz. Dowodzenie kontyngentem F/A-18E/F objęła eskadra myśliwska VFA-11 „Red Rippers”, zabierając ze sobą maszyny i załogi z innych eskadr grupy lotniczej Trumana: VFA-211, VFA-136 i VFA-81.

Dzień później w hrabstwie Suffolk wylądowało sześć F-22A z 1. Skrzydła Myśliwskiego amerykańskich sił powietrznych, z bazą macierzystą w Langley AFB w Wirginii. Raptory zawitały do Wielkiej Brytanii, wracając do domu po wykonywaniu zadań w ramach operacji „Inherent Resolve” nad Syrią i Irakiem. Co ciekawe, choć maszyny należą do 94. Eskadry Myśliwskiej, lata na nich i obsługuje je personel 27. Eskadry.

Ćwiczenia Eagle’i i Strike Eagle’i z RAF Lakenheath z maszynami innych typów mają podnieść gotowość Amerykanów do przeciwstawienia się potencjalnie prowokacyjnym działaniom lotnictwa bojowego Federacji Rosyjskiej nad Europą. F-15C i F-15E toczą też symulowane walki powietrzne z F-22A i F/A-18E/F, zdobywając doświadczenie w konfrontacji z myśliwcami czwartej i piątej generacji.

Działania myśliwców wspierane są przez latające cysterny KC-135R Stratotanker z 100. Skrzydła Tankowania Powietrznego USAF-u z bazy RAF Mildenhall. W kulminacyjnych momentach ćwiczeń ponoć zdarzało się już, że w powietrzu przebywało w tym samym czasie łącznie około czterdziestu samolotów.

Zobacz też: USAF testuje operacje rozproszone z udziałem F-22

(theaviationist.com, combataircraft.keypublishing.com; na fot. tytułowej F-15E z 48. Skrzydła)

US Air Force / Airman 1st Class Cory W. Bush