Założyciel słynnej firmy wojskowej Blackwater (obecnie Academi) Erik Prince nabył pakiet udziałów w chińskim centrum szkoleniowym dla pracowników takich przedsiębiorstw. Kontrowersyjna inwestycja związana jest z projektem Nowego Jedwabnego Szlaku.

Zarejestrowana w Hongkongu Frontier Services Group (FSG), której współzałożycielem jest Prince zakupiła po nieujawnionej cenie dwadzieścia pięć procent udziałów w International Security and Defense College (ISDC). Nowy Jedwabny Szlak przebiegać będzie przez wiele niestabilnych regionów, jak chociażby Afganistan i Pakistan. Lokalne siły bezpieczeństwa nie zawsze są w stanie ochronić zagraniczne firmy czy instalacje, a chińskie wojska, mimo szumnych zapowiedzi, nie zawsze mogą lub są zdolne do prowadzenia operacji daleko od swoich baz macierzystych.

Stworzyło to duży rynek dla prywatnych firm wojskowych, a Prince zdecydował się wykorzystać okazję. FSG już od pewnego czasu intensyfikuje swoje działania w krajach położonych wzdłuż Szlaku. Firma zamierza zapewnić w ISDC szkolenia z zakresu ochrony osobistej, defensywnego prowadzenia pojazdów i zapobiegania ich porwaniom, a także kursy „świadomości kulturowej”. W USA szczególne zastrzeżenia budzi to, że największym udziałowcem FSG jest chiński państwowy konglomerat CITIC Group.

Zobacz też: Chińskie wojska w Afganistanie?

(atimes.com)

jamesdale10, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic