Amerykanie planują zmodernizować i rozbudować położoną na Islandii bazę Keflavík. Głównym celem prac budowlanych jest zwiększenie możliwości przyjmowania dużych samolotów w rodzaju latających cystern i ciężkich samolotów transportowych.

Lotnisko zostało zbudowane w czasie drugiej wojny światowej. Służyło jako punkt etapowy do przerzutu sprzętu, personelu i zaopatrzenia z Ameryki Północnej do Europy. Baza odgrywała również strategiczną rolę w czasie zimnej wojny: umożliwiała wczesne przechwytywanie radzieckich bombowców i kontrolę nad wyjściem na Atlantyk dla radzieckiej Floty Północnej. Amerykanie zrezygnowali ze stałej obecności na Islandii dopiero w 2006 roku, ale w bazie pozostała infrastruktura pozwalająca na przyjęcie samolotów wojskowych.

W 2017 roku Amerykanie ogłosili, że zamierzają przebudować największy hangar w bazie tak, aby mógł tam bazować morski samolot wielozadaniowy P-8A. Prace te zostały ukończone i poza Poseidonami z hangaru korzystają także myśliwce NATO okresowo stacjonujące na Islandii. Dalsza rozbudowa bazy jest kolejnym elementem zwiększania amerykańskiej aktywności w rejonie arktycznym i ma umożliwić operowanie z Keflavíku całej eskadrze latających cystern.

Wyłoniony w rozpoczętym przetargu wykonawca będzie miał wybudować nową płytę postojową mogącą pomieścić amerykańską eskadrę latających cystern lub jej ekwiwalent z innych państw NATO. Ponadto będzie musiał wybudować plac o powierzchni 40 tysięcy metrów kwadratowych z pełną warstwą podbudowy asfaltowej z kamiennym drenażem i otoczony płotem bezpieczeństwa. Ostatnim zadaniem będzie budowa nowego stanowiska do przeładunku materiałów niebezpiecznych wraz z niezbędnymi drogami kołowania przystosowanego do obsługi samolotów C-5 Galaxy.

Zobacz też: Włosi ponownie na Islandii

(defence-blog.com)

USAF / MSgt. Michael E. Daniels