Stany Zjednoczone przekazały Serbii dziewiętnaście pojazdów HMMWV. W oficjalnej uroczystości zorganizowanej w koszarach nazwanych na cześć bohatera narodowego Stevicy Jovanovicia w Pančevie udział wzięli prezydent Serbii, Aleksandar Vučić, w towarzystwie ministra obrony, Zorana Đorđevicia, szefa sztabu generalnego serbskich sił zbrojnych, generała Ljubišy Dikovicia i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Belgradzie, Kyle’a Scotta.

Wartość tych pojazdów wynosi nieco ponad 3,8 miliona dolarów, a łączna wartość czterdziestu pojazdów przekazanych do tej pory Serbom przez Waszyngton to ponad 7,5 miliona dolarów.

Wyrażając wdzięczność za darowiznę serbski prezydent podkreślił, że do tej pory wcześniej przekazane pojazdy sprawdziły się zarówno w warunkach stabilizowania konfliktu, jak i podczas pokoju. Amerykanie pokrywali dwuletnie koszty obsługi pojazdów, części zamiennych do nich, a także aspekt organizacji szkoleń dla załóg.

– Dla naszych sił zbrojnych szczególnie ważne jest to, że pojazdy są bardzo skuteczne w działaniach antyterrorystycznych, a nasi żołnierze są dodatkowo chronieni, szczególnie w tych pojazdach, które są opancerzone i odporne na przebicie przez pociski kalibru 12,7 milimetra – powiedział Vučić. – Jest to naprawdę niezwykły pojazd terenowy cieszący się dobrą opinią serbskich żołnierzy. Jestem bardzo wdzięczny naszym przyjaciołom ze Stanów Zjednoczonych za tę darowiznę – powiedział zwierzchnik serbskich sił zbrojnych.

Prezydent Vučić przypomniał, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat Stany Zjednoczone przeprowadziły szkolenia serbskich żołnierzy i dostarczyły niezbędnej infrastruktury i sprzętu dla baz wojskowych, w tym bazy Cepotina, położonej w południowej Serbii. Ponadto Biały Dom pokrywał wszystkie koszty uczestnictwa serbskich sił zbrojnych w ponad trzydziestu międzynarodowych ćwiczeniach.

– W ciągu ostatniej dekady Stany Zjednoczone przekazały łącznie ponad 31 milionów dolarów na wsparcie i rozwój serbskich sił zbrojnych – powiedział ambasador Scott. Jednocześnie wyjaśnił, że robią to, aby wspierać wizję Serbii prezydenta Vučicia.

Należy przypomnieć, że Stany Zjednoczone to nie jedyne państwo pomagające Belgradowi w utrzymaniu sprawności krajowych sił zbrojnych. Wcześniej do wydatnej pomocy zobowiązały się Rosja i Białoruś.

Zobacz też: Serbia nie chce do NATO

(armyrecognition.com)

Boris Dimitrov, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported