Przedstawiciele amerykańskiej marynarki wojennej i szwajcarskiej agencji rządowej Armasuisse rozmawiali o możliwości odkupienia przez Stany Zjednoczone dwudziestu dwóch myśliwców F-5 Tiger II, które są przeznaczone do wycofania ze szwajcarskich sił powietrznych. Podpisanie kontraktu jest spodziewane wkrótce po uchwaleniu przez Kongres nowego budżetu amerykańskich sił zbrojnych.

Informację o prowadzonych rozmowach potwierdził rzecznik prasowy Armasuisse. Dwadzieścia dwa myśliwce wraz z pakietem części zamiennych wyceniono na 39,7 miliona dolarów. F-5 były dostarczane Szwajcarii od 1978 roku. US Navy wykorzystuje F-5N w roli „agresorów”. W zależności od kondycji maszyn szwajcarskich mogą one posłużyć jako rezerwuar części zamiennych do samolotów amerykańskich lub wejdą do służby, a część najbardziej zużytych maszyn US Navy zostanie wycofana.

Szwajcarzy wycofują F-5 w związku z chęcią pozyskania nowych wielozadaniowych samolotów bojowych. W 2014 roku wybrano już Gripena, ale pomysł kupna szwedzkich samolotów został odrzucony w referendum. Tym razem też się nie obejdzie bez referendum, ale obywatele będą mogli wypowiedzieć się jedynie na temat tego, czy w ogóle modernizować siły powietrzne, a nie na temat konkretnego typu myśliwca.

Zobacz też: Dowódca HMS Queen Elizabeth zwolniony

(bloomberg.com)

Peng Chen na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic