Rosyjska agencja ITAR-TASS podała dzisiaj, że Federacja Rosyjska przygotowuje apelację przeciwko decyzji Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych o odmowie ekstradycji rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta do Rosji. Komisarz ds. Praw Człowieka przy ministrze spraw zagranicznych Rosji Konstantin Dołgow zapowiedział, że „Rosja nie odłoży na bok tego problemu. Będziemy działać aktywnie i poruszymy sprawę Buta na najwyższych poziomach. Najważniejsze, żeby Wiktor But powrócił do Rosji”.

2 listopada amerykański Departament Sprawiedliwości opowiedział się przeciwko prośbie Federacji Rosyjskiej na ekstradycję skazanego handlarza do Rosji. Zgodnie z amerykańskim prawem od decyzji tej nie można się odwoływać w ciągu najbliższych dwóch lat – chyba, że zaistnieją przesłanki zupełnie zmieniające sytuację więźnia, co on sam musiałby udowodnić. Adwokat Buta, Albert Dayan, twierdzi jednak, że nie ma realnych powodów, by odrzucać wniosek o ekstradycję skazanego do Rosji. Dodał również, że pewne czynniki wskazują na polityczne raczej, niż kryminalne, przesłanki skazania Rosjanina.

W kwietniu tego roku Wiktor But został skazany przez amerykański sąd na dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności m.in. za sprzedaż broni Rewolucyjnym Siłom Zbrojnym Kolumbii, wpisanym na amerykańską listę organizacji terrorystycznych.

(ITAR-TASS)