14 lutego upływa termin składania ostatecznych ofert na nowe samoloty wielozadaniowe dla belgijskich sił powietrznych. Głównymi kandydatami są amerykański F-35A Lightning II i europejski Eurofighter Typhoon. Status oferty francuskiej wciąż pozostaje niejasny.

W ostatnich dniach w ambasadzie amerykańskiej w Brukseli zorganizowano spotkanie z wiceprezesem Lockheeda, który reklamował produkt swojego koncernu. Jack Crisler zapewnił, że F-35 jest najlepszym wyborem pod względem ekonomicznym, jeśli się porówna stosunek ceny do możliwości samolotu.

Dodał też, że F-35 ma najdłuższy przewidywany czas służby w porównaniu z konkurentami i będzie produkowany na większą skalę. Crisler zdradził, że ambicją Lockheeda jest wyprodukowanie przynajmniej trzech tysięcy F-35 wszystkich wersji. Kolejną zachętą ma być zaangażowanie belgijskiego przemysłu lotniczego. Przedsiębiorstwa takie jak Sonaca, Sabca czy Sabena Aerospace od lat współpracują z amerykańskimi partnerami przy produkcji i serwisowaniu F-16, a w przyszłości mogłyby odgrywać pewną rolę w programie F-35.

Aby wzmocnić pozycję przetargową, amerykański sekretarz obrony James Mattis wystosował list do belgijskiego ministra obrony Stevena Vandeputa. Stwierdził on z niezadowoleniem, że co prawda Belgia ostatnio podniosła wydatki na obronę, ale nadal są one niższe niż wymagane przez NATO dwa procent produktu krajowego brutto. Na zachętę dodał, że wybór F-35 z pewnością zostanie odebrany pozytywnie, jako inwestycja w przyszłość i potwierdzenie belgijskich zobowiązań sojuszniczych.

Belgowie potwierdzili, że taki list faktycznie otrzymali. Od początku kadencji Donalda Trumpa jego rząd krytykuje europejskich partnerów NATO za zbyt małe wydatki wojskowe i kilka razy sygnalizował, że amerykańskie zobowiązanie do kolektywnej obrony może być uzależnione od podniesienia tych wydatków. Teraz widać, że Amerykanie chcieliby, aby większość nowych pieniędzy na europejskie zbrojenia była wydawana na produkty amerykańskich koncernów.

(brusselstimes.com, tijd.be)

US Air Force / Staff Sgt. Kate Thornton