Amerykański ambasador w Belgii Ronald Gidwitz ostrzegł, że Stany Zjednoczone mogą nie przedłużyć ważności oferty na samoloty wielozadaniowe F-35. Aktualna oferta jest ważna do 14 października – tego dnia w Belgii odbywają się wybory samorządowe.

Ambasador Gidwitz powiedział, że Amerykanie czekają do 14 października, aby zobaczyć, czy Belgowie podejmą „właściwą decyzję”. Dodał, że jeśli Belgia zdecyduje się przełożyć decyzję na późniejszy termin, będzie rekomendował własnemu rządowi przedłużenie ważności oferty, ale jej warunki prawdopodobnie ulegną pogorszeniu.

Gidwitz ostrzegł, że cena prawdopodobnie wzrośnie, a terminy dostaw mogą się wydłużyć. Również warunki szkolenia mogą ulec modyfikacji. Ambasador dodał, że wszystkie warunki będą musiały być renegocjowane.

Kilka miesięcy temu na Belgię naciskał osobiście amerykański sekretarz obrony James Mattis, który stwierdził z niezadowoleniem, że co prawda Belgia ostatnio podniosła wydatki na obronę, ale nadal są one niższe niż wymagane przez NATO 2 procent produktu krajowego brutto. Na zachętę dodał, że wybór F-35 z pewnością zostanie odebrany pozytywnie, jako inwestycja w przyszłość i potwierdzenie belgijskich zobowiązań sojuszniczych.

Zobacz też: Partnerstwo Eurofightera w Belgii

(brusselstimes.com)

US Air Force / Staff Sgt. Siuta B. Ika