Lockheed Martin z zadowoleniem przyjął informację o rozpoczęciu w Indiach nowego przetargu na 110 myśliwców. W wartym 15 miliardów dolarów przetargu Lockheed wystawi F-16V. Na zarobek liczy także Boeing, który oferuje F/A-18E/F zarówno siłom powietrznym, jak i marynarce wojennej.

– Lockheed Martin z radością przyjął indyjskie zapytanie o informację i z pewnością na nie odpowie – powiedział wiceprezes Lockheeda do spraw strategii i rozwoju Vivek Lall. – F-16 jest jedynym wśród konkurujących samolotów, który został tak wszechstronnie sprawdzony w walce, dzięki czemu z pewnością spełni indyjskie wymagania operacyjne i przemysłowe.

Jeśli chodzi o te drugie, Indie zamierzają wyprodukować większość myśliwców u siebie, a ponadto będą się starały uzyskać możliwość eksportu produkowanych u siebie maszyn do innych państw. Lockheed już wcześniej zapowiadał, że się na to zgodzi.

F/A-18E/F już teraz bierze udział w postępowaniu mającym wybrać nowy samolot pokładowy dla indyjskiej marynarki wojennej. Teraz będzie ubiegał się także o kontrakt dla sił powietrznych. Zakup obu typów przez Indie (F-16 dla lotnictwa i F/A-18 dla floty) może nie tylko zwiększyć potencjał obronny państwa, ale także otworzyć nowe możliwości we współpracy amerykańsko-indyjskiej. Wzmacnianie potencjału Indii, które tworzą przeciwwagę dla Chin, jest korzystne z punktu widzenia polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.

Z tego powodu Amerykanie nie powinni robić trudności przy uruchomieniu produkcji jednego lub obu samolotów na miejscu i umożliwieniu Indiom ich eksportu. Chociaż stoi to w sprzeczności z zapowiadaną polityką Donalda Trumpa, który miał zapewnić jak najwięcej pracy fabrykom w Stanach Zjednoczonych, potencjalne korzyści powinny przechylić szalę na korzyść produkcji licencyjnej. Poza tym USAF ostatni raz kupił F-16 w 1999 roku, a F/A-18 dla US Navy i tak będą produkowane w kraju. Indie będą mogły je ewentualnie eksportować do państw trzecich. Ponadto obaj producenci i tak będą wykonywać znaczną część prac przy produkcji licencyjnej.

Zobacz też: Koniec produkcji F-16 w Fort Worth

(firstpost.com)

U.S. Air Force/Staff Sgt. Jason Robertson