Ukraińska państwowa firma przemysłu obronnego Ukroboronprom zapowiedziała, że uzyskała wstępne porozumienie w sprawie utworzenia spółki joint venture z amerykańską firmą Textron Inc. Nowo utworzony podmiot zajmie się modernizacją przekazanych armii ukraińskiej popularnych pojazdów wojskowych Humvee. Żadna ze stron nie podała szczegółów finansowych umowy. Wiadomo jedynie tyle, że na mocy porozumienia ukraińskie Humvee zostaną dopancerzone.

Ukraińskie siły zbrojne odbiorą ogółem około 230 pojazdów Humvee, w tym 30 opancerzonych. Dodatkowo w ramach pomocy wartej 120 milionów dolarów Waszyngton dostarcza również drony, systemy łączności, radary rozpoznania artyleryjskiego i noktowizory. Pierwsza partia amerykańskich samochodów terenowych Humvee trafiła do ukraińskich wojsk lądowych w marcu bieżącego roku. Stało się to już dwa dni pod tym, jak Izba Reprezentantów USA przegłosowała rezolucję wzywającą prezydenta Baracka Obamę do wysłania broni na Ukrainę. Kolejną większą transzę licząca sto sztuk ukraińskie wojsko odebrało 18 lipca 2015 roku.

W związku z tym, ze większość przekazywanych pojazdów jest nieopancerzona istnieje potrzeba wzmocnienia ich ochrony, aby były bardziej odporne na zagrożenia asymetrycznego pola walki, w tym wybuchy min. Ponadto jak ocenia firma ukraińska przedsięwzięcie będzie stanowić impuls dla Ukroboronpromu, który w przeciągu ostatniego roku musiał zmniejszyć rozmiary eksportu do Rosji, do niedawna swojego głównego klienta zagranicznego.

(armyrecognition.com; U.S. Navy photo By Photographers Mate 3rd Class Shawn Hussong)

US Navy / Photographers Mate 3rd Class Shawn Hussong