Rosyjski koncern zbrojeniowy Ałmaz-Antiej zaprezentuje makiety zaawansowanych systemów nadzoru radarowego pola walki. Dojdzie do tego podczas rozpoczynających się jutro międzynarodowych targów zbrojeniowych IDEX-2013 w Abu Zabi, w których weźmie udział dziewięć przedsiębiorstw z sektora obrony zrzeszonych w tym koncernie.

Pierwszą nowinką będzie zmodernizowany, przenośny radar bliskiego zasięgu Fara-PV z panoramicznym wyświetlaczem. Został zaprogramowany do śledzenia ruchu ludzi (w zasięgu trzech kilometrów) oraz pojazdów pancernych (sześć kilometrów) za pomocą sygnału dźwiękowego. Przeznaczony jest do użytku w odległych i trudno dostępnych obszarach granicznych gdzie panuje słaba widoczność.

Fara-PV zdolny jest do wykrycia poruszających się wrogich obiektów oraz pokazania ich na panoramicznym, kolorowym wyświetlaczu. O fakcie ich zlokalizowania informuje poprzez sygnał alarmowy. Urządzenie może wykonywać pomiary wykrywanych obiektów oraz, w razie potrzeby, namierzyć cel. Przenośny charakter sprawia, iż radar jest łatwy w transporcie w każdym środowisku i można obciążyć nim tylko jednego żołnierza (w wyjątkowych sytuacjach dwóch).

Podobnym urządzeniem jest radar bliskiego zasięgu 1L277, który w 2011 roku pozytywnie przeszedł próby państwowe. Zdolny jest do śledzenia oraz rozpoznawania do dwudziestu celów jednocześnie. Może być wykorzystywany do kierowania ogniem artyleryjskim.

(npostrela.com; en.rian.ru)