Algierskie ministerstwo obrony na oficjalnej stronie internetowej opublikowało zdjęcie czołgu podstawowego T-90SA z zamontowanym rosyjskim elektrooptycznym systemem zakłócającym Sztora-1. Zdjęcie wykonano podczas inspekcji 26. Pułku Pancernego przez głównodowodzącego algierskich wojsk lądowych generała broni Ahmeda Gaida Saleha. Do inspekcji doszło 26 maja podczas pięciodniowej wizyty w 3. Regionie Wojskowym, obejmującym zachodnie prowincje Baszszar i Tinduf leżące na granicy z Marokiem i Mauretanią.

Stanowi to niejako nowość, do tej pory bowiem system ten widziany był na czołgach T-90 służących w rosyjskich wojskach lądowych. Pod koniec ubiegłego roku niektóre źródła twierdziły, że Sztora-1 została zamontowana również na T-90 wykorzystywanych przez syryjskie wojska rządowe. W lutym 2016 roku Syryjczycy pokazali materiał filmowy, na którym widać jak T-90 wyposażony w Sztorę-1 i Kontakt-5 wytrzymał uderzenie przeciwpancernego pocisku kierowanego BGM-71E TOW 2A, zachowując zdolność do prowadzenia walki.

Sztorę-1 można zidentyfikować poprzez odnalezienie na wieży czołgu dwóch rzucających się w oczy emiterów podczerwieni, zamontowanych po obu stronach armaty. Ich zadaniem jest obrona czołgu przed przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, takimi jak FGM-148 Javelin, Milan ER, dalmierzami laserowymi i pociskami naprowadzanymi odbitym promieniem lasera.

Nie jest znana liczba Sztor-1 zamówionych przez Algierczyków ani ile z nich zostało już zainstalowanych w czołgach. Istotne jest, to, że rosyjski system zakłócający może być montowany jedynie na nowszych wariantach T-90. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w latach 2006-2013 Rosja dostarczyła do Algierii ponad 370 T-90SA. W 2014 roku Moskwa i Algier podpisały umowę na licencyjną produkcję 200 rosyjskich czołgów podstawowych T-90SA. Kontrakt wyceniany jest na miliard dolarów.

(janes.com, armyrecognition.com; fot. Alexander Yuriev na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported)