Władze Algierii poinformowały o odkryciu przy granicy z Mali składu amunicji wykorzystywanego najprawdopodobniej przez malijskich terrorystów. Podczas przeszukania w mieście Bordj Badji Mokhtar znaleziono jedenaście pocisków przeciwpancernych nieujawnionego typu.

Nie była to pierwsza tego rodzaju akcja przeprowadzona przy granicy malijsko-algierskiej. Dzień wcześniej w podobnym magazynie żołnierze odkryli skład, w którym znajdowało się dwadzieścia pocisków moździerzowych i 120 kilogramów azotanu amonu, wykorzystywanego do produkcji materiałów wybuchowych.

Bordj Badji Mokhtar od dawna wykorzystywane jest jako kryjówka przez miejscowych przemytników broni. W listopadzie tego roku przedstawiciele algierskiego ministerstwa obrony poinformowali, że w mieście odnaleziono czterdzieści jeden pocisków przeciwpancernych.

Ochrona granic pozostaje jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi rząd w Algierze. Południowa granica wykorzystywana jest przez grupy przemytnicze zaopatrujące bojowników w Mali i Nigrze, podczas gdy wschodnia zagrożona jest przez napływ terrorystów z Tunezji i Libii. Patrole wojskowe wzdłuż granic mają ustabilizować sytuację i uniemożliwić bojownikom swobodne ich przekraczanie.

Zobacz też: Algieria ma wyrzutnie rakietowe TOS-1A Sołncepiok

(aa.com.tr)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Ryan U. Kledzik