Chińska Republika Ludowa przekazała Algierii korwetę rakietową Azzadjer (922) typu C28A. Okręt został odebrany podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się w stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding w pobliżu Szanghaju.

Korweta Azzadjer nie jest jeszcze gotowa do służby. Jest już po pierwszych próbach morskich, które odbywały się u wybrzeży Chin, przed nią zaś jeszcze etap prac wykończeniowych. W tym czasie korweta otrzyma wyposażenie specjalistyczne i uzbrojenie. Część wyposażenia będzie pochodzenia zachodniego, a cześć chińskiego. Miedzy innymi będą dysponować trójwspółrzędną stacją radiolokacyjną Thales SMART-S Mk 2 i radarami nawigacyjnymi SharpEye. Okręt częściowo dysponuje właściwościami stealth, które uzyskano dzięki umieszczeniu wylotów kominów w kadłubie w specjalnych wnękach na rufie. Umiejscowione są bardzo blisko linii wodnej, aby zmniejszyć ryzyko wykrycia korwet przez systemy działające w podczerwieni.

Uzbrojenie wszystkich trzech algierskich korwet stanowią armata kalibru 76 milimetrów, osiem wyrzutni pocisków przeciwokrętowych C802/802A, ośmioprowadnicowa wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych FM-90, dwa siedmiolufowe działka typu 730 kalibru 30 milimetrów do obrony bezpośredniej i wyrzutnie torped kalibru 324 milimetry.

Azzadjer dołączyła do dwóch poprzednich jednostek tego typu dostarczonych wcześniej do Algierii. El Fatih (921) została przekazana w marcu 2016 roku, zaś pierwsza, Adhafer (920), w sierpniu ubiegłego roku. Algier zamówił trzy jednostki typu C28A w 2012 roku. Korwety będą uzupełnieniem dla dwóch zamówionych w Niemczech fregat Meko A200. Pierwsza z nich została już przyjęta do służby w kwietniu bieżącego roku.

(navyrecognition.com; na zdjęciu korweta El Fatih typu C28A, fot. Core-dz, na licenji Creative Commons Attribution 2.5 Generic