Instytut techniczny sił zbrojnych Algierii opracował nowy kołowy niszczyciel czołgów na bazie francuskiego pojazdu opancerzonego AML-60. Na Twitterze opublikowano zdjęcia pokazujące zmodyfikowane wozy, które wyposażono w rosyjskie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Zmiany polegają na usunięciu oryginalnej wieżyczki pojazdu i zastąpieniu jej nowym prostokątnym modułem z dwiema wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych zamontowanymi po każdej stronie. Są to systemy rosyjskiej produkcji: 9M113 Konkurs lub Korniet.

Pierwszy wprowadzono do służby w 1974 roku. Ocenia się, że jest w stanie penetrować pancerz o grubości 600 milimetrów, zaś jego zasięg wynosi od 70 do 4000 metrów. Zasięg Kornieta jest dłuższy (100–5500 metrów), choć warto wspomnieć, że istnieje również jego ulepszona wersja: Korniet-EM, który według szacunków może trafiać pojazd opancerzone i pancerne z dystansu 10 tysięcy metrów.

Zmieniono również usytuowanie kierowcy. Pojedynczy właz zastąpiono stanowiskiem osłoniętym trzema kuloodpornymi szybami, które zapewniają znacznie szersze pole widzenia.

AML-60 wycofano ze służby liniowej w Armée de Terre na początku lat dziewięćdziesiątych. Nadal jest w aktywnej służbie sił zbrojnych wielu państw afrykańskich i azjatyckich. Ocenia się, że algierskie wojska lądowe mają obecnie około czterdziestu sztuk. Nie wiadomo jednak, ile z nich postanowiono przerobić na niszczyciele czołgów, choć analizując zdjęcia, można dojść do przekonania, że wszystkie wozy podlegały tym modyfikacjom.

Zobacz też: Turecko-ukraiński Serdar gotowy do produkcji seryjnej

(armyrecognition.com)

Alf van Beem, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication