Algierska stacja telewizyjna Algeria 1 wyemitowała krótki materiał filmowy, na którym pokazała migawki z ćwiczeń wojskowych odbywających się na wschodzie kraju. 12 maja po raz pierwszy pokazano szerszej publiczności wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe TOS-1A Sołncepiok (w nomenklaturze używa się również określenia ciężki miotacz ognia, strzela bowiem pociskami termobarycznymi).

Prezentacja odbyła się podczas wizyty szefa sztabu algierskich sił zbrojnych generała Ahmeda Gaïda Salaha w Warkali, kwaterze głównej 4. Regionu Wojskowego, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo na granicy z Libią.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem Algier kupił cztery wyrzutnie tego typu w 2015 roku. Już wtedy mówiło się o dużym zainteresowaniu państw zmuszonych do prowadzenia operacji antyterrorystycznych. Dwa lata później podczas forum militarno-technicznego Armija 2017 do prasy przenikały nieoficjalne informacje o kolejnych dostawach tego sprzętu dla algierskich sił zbrojnych. Nie jest znana dokładna liczba pojazdów, które trafiły do północnoafrykańskiego państwa. Nieoficjalne wiadomości mówią o nawet pięćdziesięciu dwóch wyrzutniach TOS-1A.

Obecnie wiadomo, że Algieria jest piątym znanym użytkownikiem Sołncepioków, nie licząc rosyjskich sił zbrojnych. Wcześniej system pozyskały Armenia, Azerbejdżan, Irak i Kazachstan.

Zobacz też: Algieria kupuje wozy bojowe BMPT-72 Tierminator 2

(janes.com)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported