Siły zbrojne Algierii mają na początku przyszłego roku otrzymać pierwsze bojowe wozy wsparcia BMPT-72 Tierminator 2. Łącznie zamówienie obejmuje około 300 pojazdów. Informację podał serwis MenaDefense.net, szczycący się tym, że jako pierwszy na świecie doniósł o zainteresowaniu Algieru Tierminatorami 2 i próbach prowadzonych na poligonie w Hasi Bahbah.

Według mediów rosyjskich kontrakt na dostawę BMPT-72 do Algierii podpisano już w kwietniu 2016 roku. Opóźnienie w realizacji umowy wynikło z tego, że Algierczycy zażądali wozów opartych na podwoziu czołgu T-90 (pierwotnie BMPT wykorzystywał podwozie T-72). Pozwoli to na uproszczenie logistyki i obniżenie kosztów, gdyż tamtejsze wojska lądowe mają już na stanie czołgi tego typu (zobacz też: Algierskie T-90 z systemem Sztora-1).

Dzięki zakupowi Tierminatorów 2 algierskie T-90SA po raz pierwszy będą mogły współdziałać z wozami bojowymi z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory wsparcie zapewniały im artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4 Szyłka i tak zwane technicale – improwizowane wozy bojowe na bazie cywilnych samochodów terenowych (konkretnie: Land Rovery wyposażone w pociski przeciwpancerne Korniet).

Dostawy BMPT-72 do Algierii mają potrwać do końca 2019 roku.

Zobacz też: Buki-M2E w Algierii

(menadefense.net, topwar.ru)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International