Jak mówi Bryan Fisher, szef sztabu kryzysowego na Alasce, fałszywe są doniesienia mediów, jakoby mieszkańcy najbardziej wysuniętego na północ stanu USA powinni zaopatrzyć się w błękit Turnbulla (błękit pruski) – specjalny środek przeciw skutkom działania promieniowania radioaktywnego. Informacja ta jest odpowiedzią na materiały opublikowane kilka dni temu przez brytyjską prasę bulwarową.

Dzienniki Mirror i Daily Mail podały, że w przypadku odpalenia pocisków balistycznych przez Koreę Północną władze Alaski nie mają ani czynnych schronów przeciwatomowych, ani opracowanego planu ewakuacji ludności. A zresztą nawet gdyby taki plan istniał, byłby niemożliwy do wykonania. Nieprzyjacielskie pociski dolecą tam bowiem w dwadzieścia minut, szybciej niż do Guamu lub Hawajów.

Zdaniem tabloidu, który powołuje się na słowa eksperta centrum kryzysowego Jeremy’ego Zidka, dlatego właśnie każda rodzina powinna zabezpieczyć sobie kryjówkę, aby nie zostać porażona falą uderzeniową na otwartej przestrzeni. Powinna mieć też przygotowaną wodę, żywność, leki, latarki i radiostację oraz proszek znany jako błękit pruski, niwelujący szkodliwy wpływ metali ciężkich na ludzki organizm.

Ekspert stwierdził, iż sama Alaska nie jest atrakcyjnym celem ze względu na gęstość zaludnienia czy stopień uprzemysłowienia. Mogłyby nim być natomiast baza pocisków przeciwrakietowych w Fort Greely oraz systemy wczesnego ostrzegania oraz inne instalacje obronne w Clear i na wyspie Kodiak. Atak na te obiekty miałby uczynić Stany Zjednoczone bezbronnymi przed właściwym uderzeniem rakietowym.

Po proteście Amerykanów Mirror złagodził brzmienie artykułu. W aktualnej wersji nadal władze są, zaś mieszkańcy powinni być przygotowani na ewentualne sytuacje kryzysowe. Efekty działania broni nuklearnej mogą być bowiem podobne jak skutki erupcji wulkanu, wycieku substancji niebezpiecznych czy trzęsienia ziemi. Z tą różnicą, że już bez nadającego sprawie zbyt jednoznacznego odcienia błękitu pruskiego.

Zobacz też: Rosja planuje atomowe tsunami

(defensetech.org, mirror.co.uk, dailymail.co.uk; na fot. radar wczesnego ostrzegania w Clear na Alasce)

US Air Force