Szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) Aleksander Bortnikow powiedział dziś, że to Al-Kaida jest odpowiedzialna za ostatnią falę pożarów lasów w Europie: „Pożary lasów w krajach Unii Europejskiej należy uznać za jedną z nowych metod strategii «tysiąca drobnych cięć». W ten sposób terroryści wyrządzają poważne szkody w gospodarce i społecznym morale bez żadnych większych przygotowań, technicznego wyposażenia czy nakładów finansowych” – mówił Bortnikow na 11. spotkaniu służb bezpieczeństwa Rosji i krajów partnerskich w Moskwie.

Dodał, że służby bezpieczeństwa mają minimalne szanse na schwytanie podpalaczy, wspomaganych internetowymi wskazówkami o „leśnym dżihadzie”. Na witrynach sieciowych ekstremistów islamskich pojawiają się porady, jak najefektywniej doprowadzić do rozprzestrzeniania ognia w lesie. Bortnikow stwierdził ponadto, że obecnie priorytetem służb bezpieczeństwa jest jednak przeciwdziałanie rozwojowi terrorystycznej aktywności na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Siatki terrorystyczne wykorzystują bowiem lokalne konflikty do swoich własnych celów – zagrażaniu stabilności w regionie i zastraszaniu całej społeczności międzynarodowej.

Pożary lasów w ostatnich latach stały się bardzo uciążliwe dla całej Europy, a szczególnie dla państw południa – Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Czarnogóry, Grecji i Serbii. Europejski System Informowania o Pożarach Lasów odnotował ostatnio, że w 2012 roku zauważono największą liczbę pożarów w początku roku. Do końca marca naliczono sto tysięcy hektarów strawionych przez ogień.

(en.rian.ru)