W zeszłym roku udany europejski debiut zaliczyli Saudi Hawks. W tym roku, konkretnie 7 i 8 lipca, na RIAT w Fairford publiczność ze Starego Kontynentu po raz pierwszy zobaczy na własne oczy inny zespół akrobacyjny z Półwyspu Arabskiego: emirackich Al-Fursan (Rycerzy).

Zespół sformowano w 2010 roku, po raz pierwszy zaprezentował się publicznie w listopadzie ubiegłego roku z okazji 40. rocznicy powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszyscy piloci są doświadczonymi lotnikami myśliwskimi, instruktorami w tamtejszej szkole lotniczej, a zarazem uczniami samych Frecce Tricolori, którzy uczyli ich latania pokazowego. Dowódcą formacji jest ppłk Nasser Ahmad.

Al-Fursan latają na siedmiu włoskich samolotach szkolnych Alenia Aermacchi MB-339A (NAT) , znanych doskonale miłośnikom lotnictwa jako maszyny Frecce Tricolori (gdzie oznaczone są MB-339PAN). Maszyny pomalowane są głównie na złoto i czarno, co ma symbolizować złote piaski Emiratów i kryjące się pod nimi czarne złoto, czyli ropę naftową. Wytwornice dymu wypuszczają ślady w kolorach czarnym, zielonym, białym i czarnym, a więc w kolorach flagi państwowej.


(airtattoo.com)