Ukrspeceksport poinformował, że włącza się w program rozwoju nowego tureckiego bezzałogowego bojowego aparatu latającego Akıncı. Będzie to pierwsze wspólne przedsięwzięcie Ukrspeceksportu i przedsiębiorstwa Baykar Makina, producenta dronów Bayraktar TB2, pozyskanych przez Ukrainę na początku roku.

– Akıncı to bezzałogowiec uderzeniowy nowej generacji – mówił Pawło Bukin, dyrektor generalny Ukroboronpromu (w którego skład wchodzi Ukrspeceksport). – Będzie przeznaczony zarówno dla tureckich, jak i dla ukraińskich sił zbrojnych.

Napęd ważącego około 5,5 tony Akıncı będą stanowiły dwa silniki produkcji ukraińskiej zainstalowane na płacie o rozpiętości 20 metrów. Pułap praktyczny drona ma wynosić ponad 12 tysięcy metrów, a deklarowana długotrwałość lotu to ponad 24 godziny.

Udźwig ma sięgać blisko 1500 kilogramów, z czego 900 przypadnie na uzbrojenie na węzłach zewnętrznych, a reszta – na wyposażenie zainstalowane w płatowcu. Dron ma być wyposażony w nowoczesne systemy rozpoznawcze i łączności satelitarnej, w tym kamery termowizyjne czy radar z aperturą syntetyczną, dzięki czemu ma być w stanie zarówno wskazywać cele na użytek innych środków rażenia, jak i atakować je za pomocą własnego uzbrojenia.

Na razie nie wskazano żadnych typów broni. Ukrspeceksport ograniczył się do stwierdzenia o pociskach kierowanych oraz bombach klasycznych i precyzyjnych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak założyć, że nowy dron będzie przenosić naprowadzane laserowo pociski Roketsan UMTAS, stanowiące uzbrojenie Bayraktarów.

Nazwa drona podchodzi od akindżajów – formacji lekkiej jazdy istniejącej w wojskach Imperium Osmańskiego. Warto podkreślić, że w maju tureckie media zapowiadały, iż Akıncı po raz pierwszy wzniesie się w powietrze za trzy lub cztery miesiące.

Zobacz też: Korea Płd.: Bezzałogowy MD 500 KUS-VH oblatany

(dailysabah.com, ukroboronprom.com.ua)

Ukrspeceksport