Na początku przyszłego roku do sklepów trafi model Boultona Paula Defianta Mk. I w skali 1:72. Dla polskich modelarzy jest to szczególnie ciekawa informacja, gdyż inżynierowie Airfiksa wzorowali się na jedynym zachowanym oryginalnym egzemplarzu tego myśliwca, latającym niegdyś w składzie polskiego 307. Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego „Lwowskich Puchaczy”. Niestety wśród przygotowanych malowań brak polskiego. Do modelu, oznaczonego numerem katalogowym A02069, będą dołączone kalkomanie 151. i 264. Squadronu.

Defiant okazał się kiepskim myśliwcem dziennym. Formacje tych maszyn ponosiły ciężkie straty w starciach z Luftwaffe, która szybko nauczyła się wykorzystywać wady Defiantów, zwłaszcza brak uzbrojenia strzelającego do przodu i niemożność opuszczenia karabinów w wieżyczce tak, aby chronić samolot od dołu. Jako myśliwiec nocny sprawował się jednak całkiem nieźle.

Jedyny zachowany Defiant, numer seryjny N1671, po renowacji przez Medway Aircraft Preservation Society, trafił do Royal Air Force Museum London na dawnym lotnisku Hendon, gdzie obecnie można go oglądać. Otrzymał jednolicie czarne malowanie, które nosił w czasie służby w szeregach 307. Dywizjonu. Swój pierwszy lot bojowy wykonał 12 grudnia 1940 roku, a pierwszy lot bojowy nocny – 8 kwietnia roku 1941.

(airfix.com, mapsl.co.uk; fot. Airfix)