Potwierdziły się wcześniejsze informacje o budowie na Węgrzech nowej fabryki Airbus Helicopters. Międzynarodowy koncern i rząd węgierski podpisały w tej sprawie porozumienie. Nowy zakład powstanie w miejscowości Gyula na wschodzie kraju.

Memorandum w sprawie zawiązania kooperacji zostało podpisane pod koniec 2018 roku. Formalną umowę podpisał prezes Airbus Helicopters Bruno Even i przedstawiciel rządu do spraw przemysłu obronnego i modernizacji sił zbrojnych Gáspár Maróth. Nowa fabryka zostanie zbudowana od podstaw i będzie stanowiła jądro powstającego na Węgrzech klastra lotniczego.

W fabryce będą wytwarzane precyzyjne elementy metalowe wykorzystywane w systemach dynamicznych śmigłowców. Produkcja powinna się rozpocząć w 2021 roku. W celu przygotowania kadr dla tej i innych fabryk przemysłu lotniczego Węgrzy zamierzają utworzyć Akademię Lotniczą i centrum kompetencji obróbki powierzchni metalowych. Na potrzeby przedsięwzięcia między partnerami zostanie zawiązana spółka joint venture, w której większościowym akcjonariuszem będzie Airbus.

Zobacz też: Węgry zamówiły szesnaście Caracali

(airbus.com)

Tim Felce (Airwolfhound), Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic