Koncern Airbus Helicopters szuka kolejnych zamówień na system uzbrojenia śmigłowcowego HForce. Do tej pory jedynym kupcem jest Serbia, która zażyczyła sobie integracji HForce’a ze śmigłowcami H145M.

Przedstawiciele Airbusa są jednak przekonani, że już wkrótce spłyną kolejne zamówienia. Ma się to stać po zakończeniu procesu kwalifikacji wstępnej, obejmującego zasobniki z karabinami maszynowymi i niekierowane pociski rakietowe. Kwalifikację pocisków kierowanych laserowo zaplanowano na koniec 2019 roku.

– Ludzie chcą zobaczyć produkt na półce, zanim go kupią – mówił dyrektor do spraw marketingu Thierry de Boisvilliers podczas praskiej konferencji Helicopter Technology Central and Eastern Europe 2018. – Dlatego właśnie zdobycie pierwszego klienta to taka ważna sprawa.

Poza H145M system HForce może być instalowany także na lżejszych H125M i cięższych H225M Caracalach. Francuskie siły zbrojne wstępnie planują uzbrojenie w ten sposób dziesięciu Caracali. Dzięki temu mogłyby one zapewniać eskortę innym, nieuzbrojonym śmigłowcom. Również H160M mogą zostać zintegrowane z systemem HForce, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy mogłoby to się stać.

Zobacz też: RQ-7B i MQ-1C liderami statystyk wypadków dronów US Army

(flightglobal.com)

Airbus Helicopters