Airbus Helicopters i brytyjskie ministerstwo obrony podpisały aneks na przedłużenie kontraktu na serwisowanie należących do Royal Air Force śmigłowców Puma 2. Warta 100 milionów funtów umowa będzie obowiązywała do marca 2022 roku, a jeśli obie strony wyrażą zgodę, zostanie wydłużona do 2025 roku, na kiedy to jest przewidziane wycofanie Pum ze służby.

W ramach umowy Airbus Helicopters będzie wykonywał przeglądy i remonty śmigłowców, jak również zapewni dostawy części zamiennych w systemie parts-by-the-hour. Koncern zobowiązał się także przeszkolić odpowiednią liczbę techników od awioniki, mechaników i kierowników prac.

Airbus Helicopters zajmuje się brytyjskimi śmigłowcami od 2012 roku, kiedy do służby weszła pierwsza zmodernizowana Puma 2. Od tego momentu śmigłowce wylatały około 20 tysięcy godzin.

Poza rutynowymi zadaniami w domu Pumy są szeroko wykorzystywane przez brytyjski kontyngent w Afganistanie. W ostatnim czasie udowodniły swoją uniwersalność i możliwość działania z minimalnym zapleczem technicznym na Karaibach. Zostały tam przetransportowane w samolotach C-17, żeby uczestniczyć w akcjach ratunkowych po przejściu huraganu Irma.

Zobacz też: Przyszłość brytyjskich śmigłowców

(verticalmag.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl