Airbus Helicopters i Węgry podpisały list intencyjny w sprawie długoterminowej współpracy przemysłowej w przemyśle lotniczym. W pierwszej kolejności wspólne przedsięwzięcie ma zmierzać do uruchomienia na Węgrzech produkcji precyzyjnych elementów mechanicznych dla śmigłowców.

– To partnerstwo jest kolejnym krokiem naszej strategii kooperacji europejskiej i znakiem naszego zaangażowania w celu przyspieszenia współpracy z jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek regionu – powiedział prezes Airbus Helicopters Bruno Even. – Ten projekt stał się możliwy dzięki węgierskiemu doświadczeniu przemysłowemu i dążeniu do innowacji, które teraz będą wykorzystywane w globalnym łańcuchu dostaw Airbusa.

Docelowo na Węgrzech ma powstać budowana od podstaw fabryka Airbusa, która będzie produkowała różne komponenty wysyłane następnie do zakładów montażowych śmigłowców. Części wyprodukowane na Węgrzech trafią do różnych typów śmigłowców produkowanych przez europejski koncern i używanych w ponad 150 państwach świata. W dalszej kolejności Węgrzy zajmą się również obróbką powierzchni i innymi zadaniami.

Węgry jako państwo oraz firmy z tego państwa od dawna współpracują z Airbusem w kwestiach wojskowych i cywilnych. Linie lotnicze WizzAir posiadają ponad sto samolotów tego producenta. Z kolej rząd zamówił dla potrzeb wojska dwadzieścia H145M, szesnaście H225M i jednego A319.

Zobacz też: Współpraca Airbus Helicopters i LOM Praha

(Informacja prasowa)

Anthony Pecchi, Airbus Helicopters