Przewidując konieczność wymiany starzejących się śmigłowców w wojskach Chile, Airbus Helicopters zorganizował dla przedstawicieli tamtejszych sił zbrojnych specjalny pokaz śmigłowca H215. Prezentacja odbyła się w Stanach Zjednoczonych na początku marca.

Europejski producent śmigłowców miał nadzieję zaprezentować swoją maszynę na trwających właśnie targach FIDAE w Chile, jednak nie zdołał sprowadzić tam na czas swojej maszyny z powodu zobowiązań w Stanach Zjednoczonych. H215 to odnowiona modyfikacja AS332 C1e/L1e Super Puma.

Chile głosiło przetarg na sześć do ośmiu śmigłowców, które mają uzupełnić flotę składającą się głównie z Belli 412 i UH-1. Poza Airbusem do konkursu stanęły AgustaWestland AW149, Rosoboronexport oferujący Mi-171 i Korean Aerospace Industries z Surionem. Zakupione maszyny będą wykorzystywane głównie do transportu żołnierzy i ładunków na pole bitwy oraz w pomocy przy klęskach żywiołowych. W przyszłości zamówienie może być dodatkowo zwiększone.

Już obecnie Chile używa śmigłowce Airbusa: SA330L Puma i AS532AL/ALe Cougar. Także tamtejsza marynarka wojenna posiada w uzbrojeniu Super Pumy.

(janes.com, fot. Lorette Fabre, Airbus Helicopters)

Lorette Fabre/Airbus Helicopters