Koreańskie wojska lotnicze poinformowały, że 9 października pilot lekkiego samolotu bojowego FA-50 odpalił na wysokości 1,2 kilometra kierowany pocisk AGM-65G Maverick. Do pierwszej udanej próby doszło w środę na Morzu Wschodniochińskim. Po przeleceniu około siedmiu kilometrów pocisk osiągnął dryfujący na morzu, przestarzały statek.

FA-50 jest lekkim samolotem bojowym produkowanym przez Korea Aerospace Industries przy współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Jest wariantem bojowym samolotu szkolno-bojowego T-50 Golden Eagle. Zamówiły go już rodzime wojska lotnicze, z czego część producent dostarczył, a pozostałe są w różnych fazach produkcji lub testów. Zastąpią one przestarzałe F-5. Według oficjalnych danych Daehanminguk Gong-gun otrzymają od sześćdziesięciu do stu egzemplarzy samolotu tego typu. Koreańczycy zaoferowali samolot odbiorcom zagranicznym. Szesnaście sztuk trafiło do indonezyjskich Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Udara, a dwanaście FA-50 z pakietem logistycznym i szkoleniowym trafiło do filipińskich wojsk lotniczych. Kontrakt na dostawę dwudziestu czterech samolotów szkolenia zaawansowanego T-50 podpisał również rząd Iraku. Jego wartość wyniosła 1,1 miliarda dolarów.

(airrecognition.com, na zdjęciu koreański FA-50 Fighting Eagle, fot. ROKAF, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)