Kapitan Nilufar Rahmani, pierwsza kobieta dopuszczona do pilotowania samolotów w wojskach lotniczych Afganistanu, postanowiła ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Lotniczka złożyła wniosek od razu po zakończeniu osiemnastomiesięcznego szkolenia w USA.

Kapitan Rahmani miała wrócić do Afganistanu w sobotę 24 grudnia. Prośbę o azyl uzasadniła stwierdzeniem, że jeśli wróci do kraju, jej życie znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Decyzja Rahmani wzbudziła gniew w jej ojczyźnie. Rzecznik ministerstwa obrony Mohammad Radmanisz oznajmił, że rząd Afganistanu ma nadzieję, iż Waszyngton nie udzieli lotniczce azylu. – Jeśli oficer twierdzi, że nie czuje się bezpiecznie, to co mają począć zwykli ludzie? – mówił rzecznik. – [Rahmani] znalazła sobie wymówkę, ale my mamy setki wykształconych kobiet i kobiet działających na rzecz praw człowieka, wszystkie pracują i nie są w niebezpieczeństwie.

Nilufar Rahmani urodziła się w 1992 roku. W 2012 roku ukończyła szkolenie lotnicze i zyskała uprawnienia pilota lekkiego samolotu transportowego Cessna 208 Caravan. Z jednej strony została symbolem walki o równouprawnienie Afganek, z drugiej jednak – wielokrotnie grożono jej śmiercią. Autorami gróźb byli nie tylko talibowie, ale także krewni pani kapitan. Wskutek tego musiała kilkakrotnie przeprowadzać się wraz z najbliższą rodziną.

Już kilka lat temu Rahmani mówiła, że jej największym marzeniem jest zostać pilotem czterosilnikowych samolotów C-130 Hercules (afgańskie wojska lotnicze mają obecnie cztery C-130). W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych zdobyła uprawnienia do pilotowania tych właśnie maszyn. Teraz ma nadzieję, że za jakiś czas będzie miała możliwość realizować to marzenie w szeregach US Air Force.

W USA szkoli się obecnie wielu afgańskich żołnierzy. Co jakiś czas niektórzy znikają, prawdopodobnie chcąc zacząć życie w Ameryce na własny rachunek. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dwóch lat takich przypadków było kilkadziesiąt. Jednego Afgańczyka pojmano jakiś czas temu na granicy z Kanadą.

Zobacz też: Rabini nie chcą kobiet w izraelskich czołgach.

(reuters.com; fot. US Air Force / Master Sgt. Ben Bloker)

US Air Force / Master Sgt. Ben Bloker